Nedir?

 

Kelime anlamı olarak “evrensel enerji ile uyumun yolu” olarak tercüme edilebilen Aikido, saldırıya uğrayan kişinin, saldırının enerjisini kullanarak kendisini koruması prensibine dayanır.

 

Bu prensip saldırıyı doğrudan karşılayıp, güce karşı güç uygulamak yerine, saldırının yönlendirilmesini gerektirir. Güce karşı güçle karşılık vermek yerine, saldırı ile oluşan olumsuz koşulları kendi lehine çevirmek önemlidir. Bu sayede, fazla kas gücüne sahip olmayan biri de son derece güçlü biri kadar etkin teknikler yapabilir.


Savaş sanatlarını genel olarak üçe ayırmak mümkündür.

  1. (1)Vuruşlu savaş sanatları düz bir hat üzerinde ileri doğru saldırılar ile karakterize edilir. Tekmeler ve yumruklar başta olmak üzere karşı tarafa darbeler disiplinin temelini oluşturur. Bu tip saldırılara karşı yapılan savunmalar ve karşı saldırılar da benzer bir mantıkla düz bir hat üzerinde ileri doğru gerçekleşir. Kaçınılmaz olarak iki (varsa üç veya daha fazla) kişinin “çarpışması” söz konusudur. Hedef kazanmaktır, turnuvalar düzenlenir, katılım teşvik edilir ve kazanan “galip” ilan edilerek ödüllendirilir. Bu tip savaş sanatlarının kökenleri genellikle otoriteye karşı girilen mücadelelere dayanır.


  1. (2)Vuruşsuz savaş sanatları ise nispeten daha az “çarpışma” içerir. Amaç saldırganın uzağa “fırlatılması” veya “kilitlenerek hareket kabiliyetinden yoksun bırakılmasıdır”. Bu disiplinlerde ağırlıklı olarak tutma, fırlatma, eklemlere uygulanan baskılar ile saldırganı hareket ettirmemeye yarayan kilitler ağırlıklı olarak görülür. Tarihleri yüzyıllarca öncesine dayanan bu disiplinlerde de amaç kazanmaktır. Turnuvalar, ödüller ve galip ilan edilmek ancak karşı tarafın yenilerek, galip olan tarafın üstünlüğünü kabul etmesi ile mümkündür.


  1. (3)Samurayların kılıç kullanma teknikleri esas alınarak geliştirilen savaş sanatları ise tarafların çeşitli silahlar (katana, jo, tanto, vb) veya bunların tahtadan yapılmış taklitleri (bokken, vb) ile gerçekleştirdikleri savaş sanatlarıdır. Teknikler tek başına, partnerlerle veya bir grupla birlikte yapılabilir. Kullanılan silaha göre ağırlıklı olarak kılıçla yapılan kesişler, bloklar, sopayla vücudun hassas noktalarına vuruşlar, vb saldırılar ve karşı saldırılara dayanan bu disiplinlerde de önemli olan karşı tarafı yenmektir.


Aikido, bu grupların hiç birisine dahil değildir.


Aikido, 20. yy'ın başlarında, Morihei Ueshiba (O’Sensei) tarafından oluşturulmuş modern bir savaş sanatıdır.

Çeşitli tutus ve atış teknikleri ve eklem kilitleri üzerine yoğunlaşır. Esas nokta saldırgana zarar vermek değil, saldırıdan kurtulmaktır. Bu da ancak Aikido yapanın kendisi, saldırgan ve evrenle uyumlu hareket edebilmesi ile mümkündür.


Her savaş sanatı bireyler üzerinde fiziksel ve ruhsal olarak gelişme sağlamayı amaçlar. Kendilerini disipline etmelerini, bedenlerini geliştirmelerini ve daha sağlıklı bireyler olmalarını sağlar. Ancak hepsinde bir kazananın olması gerekir.


Aikido ise herkesin kazandığı bir savaş sanatıdır. Çünkü Aikido’nun temelinde yatan zafer herkesin kendi hatalarını düzeltmesi ile kazanılır.


Hareketler düz bir çizgi üzerinde gerçekleşen vuruşlar şeklinde değildir. Doğrusal hareketler ancak karşı tarafın hareketine uyum sağlamak için kullanılır. Bu uyum sağlandıktan sonra yapılan tekniklerin hepsi dairesel ve saldırının enerjisini kullanmak için akıcı şekilde yapılan tekniklerdir.

Aikido'da, O'Sensei'nin öğretisi gereği müsabaka yoktur. Derste öğrenciler, çiftler halinde, tekniğin başarılı olabilmesi için ortak bir çaba sarf ederler. Öğrenciler birbirleri ile nasıl mücadele edeceklerini değil, nasıl işbirliği yapacaklarını öğrenirler. Önemli olan karşı tarafı düşürmek, yaralamak, hırpalamak değil, tekniği en kusursuz şekliyle yapabilmektir.


İşbirliği içinde çalışma felsefesi, partnerini incitme ve dolayısıyla incinme riskini ortadan kaldırır. Bu da, Akidonun bir müsabakayı kazanmak için yapılmamasından kaynaklanır. Müsabaka olmamasından dolayı kaybeden taraf diye bir şey sözkonusu değildir. Aikidocuların sık sık söyledikkleri gibi, esas zafer, kişinin kendine karşı kazandığı zaferdir. Aikidoda partner, öğrencinin çalışmasına ve başarmasına olanak veren kişidir. Hareketler yumuşak ve daireseldir.


Birçok Uzak Doğu Savunma Sanatında tekniklerin amacı rakibi yenmek olarak öğretilir ve öğrenciler müsabakalara hazırlanır. Ancak bu müsabakalarda çok az sayıda kazanan, birçok kaybeden olacaktır. Oysa ki aslında kimse kaybetmekten hoşlanmaz.


Aikido felsefesi kişisel gelişim açısından da bireylere faydalıdır. Aikido evrensel enerji ile uyum yoludur. Bu nedenle önemli olan zorluklar karşısında direnmek değil, onlara uygun çözümler üretebilmektir. Bu sayede çok kıymetli olan enerjimizi, değiştiremeyeceğimiz zorulukları değiştirmeye çalışmak için harcamak yerine, bu zorluklar karşısında rahat edebileceğimiz yeni ortamlar yaratmak için kullanmayı öğreniriz.

 

Aikido çalışmaları, kademeli ve kişiye özel bir çalışma programı içerir. Aikido'ya başlamak bir ön çalışma gerektirmez. Yeni başlayacaklar veya bilgi edinmek isteyenler için aikidoyu en iyi anlama ve tanıma yolu, dojoya gelip dersleri izlemek ve arzu edilirse deneme derslerine girmektir.

Dojomuzda 7 yaşın üzerindeki herkes rahatça Aikido çalışmalarına katılabilmektedir. Gereken fiziksel nitelikler, kas kompozisyonu ve vücut kondisyonu ilk dersten itibaren yapılan çalışmalar süresince edinilmektedir. Aikido çalışmalarımız için detaylı bilgiyi dersler bölümümüzden edinebilirsiniz.