Yetişkinler İçin Aikido

Aikido, her yaştan insanın rahatça çalışabileceği bir savaş sanatıdır. Eğer çok belirgin bir rahatsızlığınız veya sakatlığınız yoksa (bunu hekiminizden teyid edebilirsiniz) her aikido tekniğini yapmanız mümkün olur. Teknikler basit vücut hareketleri üzerine kuruludur. Bu nedenle; öncesinde forma girmenize gerek yoktur.

Temel teknikler, bütün tekniklerde kullanılan geçişleri, tutuşları, fırlatışları ve düşüşleri öğretir. Bu tekniklerin hiç birisinde vücudunuzun doğal işleyişine aykırı hareketler yapmanız beklenmez; özellikle başlangıç seviyesinde bu tür hatalı hareketlerden kaçınmanız en iyisidir.

İleri seviye teknikler ise temel tekniklerdeki doğal hareketlerin çeşitli şekillerde birbirlerine bağlanarak birden fazla tekrar edilmesi ile yapılır. Her ne kadar bu teknikleri izlediğinizde vücudunuzun çok zorlandığınız düşünseniz de bu teknikler de aslında vücudunuzun yapmaya alışık olduğu basit hareketlerin, hızlı ve akıcı şekilde arka arkaya uygulanmasıdır.

Çalışmalar, öğrencilerin iki yönlü gelişimini sağlar; fiziksel ve zihinsel. Her aikido tekniği içerdiği zıtlık nedeniyle uygulayanın zihninde dinginliği sağlamış olmasını gerektirir. Saldırı karşısında güç kullanmayıp, saldırganın enerjisini kullanmak için öğrencinin kendisini germeden, huzurlu bir şekilde tekniğe konsantre olması ve kendisine saldıran kişiyi anlamasını gerektirir.

Her saldırı karşısında saldırganın neden ve nasıl saldırdığını anlamaya çalışmak, saldırıya başladığı andaki hareketlerinden, saldırı sırasındaki hareketlerine kadar her hareketini gözlemleyip, bir sonraki adımda ne yapacağını tahmin edip, kısa sürede bu olasılıklara karşı alternatifler üretmek aikidonun temelini oluşturur. Aikido felsefesine dayanan bu düşünce tarzı her ne kadar savaş sanatlarının temelini oluştursa da aslında bizlerin gündelik hayatta sıkça kullandığı iki kavramdır; empati yeteneği ve kriz yönetimi becerisi.

Çocuklar İçin Aikido

Öncelikle aikido, bir savaş sanatı olması nedeniyle bir disiplin içerir. Bu disiplin, çocukların belirli becerileri geliştirmelerine yardımcı olur; belirli saatte belirli bir çalışma ortamında olarak zaman kullanma becerisini arttırırlar ve sorumluluk duyguları artar, belirli bir süre ders dinleyerek odaklanma becerilerini geliştirirler, yaşıtları ile birlikte teknik öğrenerek sosyalleşerek öğrenirler.

Teknikler aynı zamanda çocukların vücut becerilerinin de artmasını sağlar. Aikido teknikleri doğal hareketlere dayanır. Hiç bir aikido tekniği, vücudun yapamayacağı ve doğal yapısına aykırı hareket içermez. Çocuklar bu nedenle aikido teknikleri öğrenmek konusunda daha avantajlıdır. Henüz vücutlarını kullanmaya yeni başladıklarından, kendilerini kısıtlayan hareketler yerine doğal vücut hareketlerini kullanmaya eğilimlidirler.

Her aikido dersi öğrencilerin zıplayıp, yuvarlanıp, çeşitli hareketler yapmasını gerektirir. Bu, aslında çocuklar için bir oyun ortamıdır. Çocuklar en iyi oyun oynayarak öğrendikleri için aikido öğrenirken avantajlıdırlar.

Aikido, diğer savaş sanatlarından farklı olarak müsabaka içermez (Aikikai stili başta olmak üzere genel olarak aikido stillerinde müsabaka yoktur). Bu durum, çocukların arkadaşları ile değil kendileri ile rekabet etmelerini sağlar. Bu nedenle aikido öğrenen çocuklar kendilerini daha rahat tanır ve kendilerini arkadaşlarının başarıları veya başarısızlıkları ile değerlendirmezler. Her aikido öğrenen çocuk kendi yapacağı tekniğe odaklanacağından arkadaşının değil kendi tekniğinin iyi olması için çabalayacaktır. Bu da pozitif bir ortamda her çocuğun büyürken kendisini tanımasını sağlayacaktır.